Istoric

Festivalul – Concurs de Interpretare şi Creaţie „Tinere Speranţe” are o istorie frumoasă, fiind singurul eveniment din judeţul Botoşani (România) organizat şi înainte de 1989.  Propunându-și să încurajeze dezvoltarea armonioasă a personalității tinerilor, acesta are ca principal scop crearea, asigurarea unui cadru optim de manifestare în spirit competitiv, promovarea şi valorificarea disponibilităţilor artistice, sportive, estetice, interpretative şi de creaţie specifice copiilor, elevilor şi tinerilor (vârste cuprinse între 3 şi 19 ani).

Printre obiectivele urmărite de organizatorii proiectului se numără:

– Cultivarea dragostei şi interesului pentru muzică, dans, teatru, pentru Frumos;

– Formarea deprinderii de-a juca o piesă de teatru, cânta și dansa singur sau în grupuri/ formaţii;

– Însuşirea unui repertoriu bogat de piese de teatru, coregrafii, cântece româneşti şi universale;

– Educarea spiritului de competiţie, a comunicării şi a fair play-ului între participanţi;

– Dezvoltarea capacităţilor interpretative vocale, a dansului / fanteziei coregrafice, artei dramatice în rândul copiilor, elevilor şi tinerilor;

– Promovarea imaginii unităţilor şcolare şi preşcolare, cluburilor / Palatelor Copiilor, cluburilor sportive şi a ONG-urilor / centrelor culturale, participante la concurs.

Astfel, în decursul celor aproape trei decenii de existență, festivalul a promovat zeci de tineri creativi, fundamentându-le competențe sociale, culturale și civice. Din 2015, printre participanții la activitățile din cadrul evenimentului dat se numără și tinerii din municipiul Bălți.

În perioada 11-15 iunie 2015, la invitația Asociației Culturale ”Arlechin” din Botoșani, 10 elevi, însoțiți de 2 profesori și-au demonstrat talentul în pictură, declamație și creație literară, obținând locuri premiante:

 

Nr. Elevul Locul Categoria
1. Romanciuc Mădălina II Proză, liceu
2. Cunup Diana II Proză, liceu
3. Chiriac Gabriela II Proză, liceu
4. Procopciuc Ariadna-Beatrice II Poezie, gimnaziu
5. Ivanov Eugenia II Interpretare literară
6. Bețișor Sorin II Interpretare literară
7. Cecan Gheorghe I Desen, film, fotografie
8. Vrabie Daniela II Desen, film, fotografie

La 17-19 iunie 2016, 31 de elevi și profesori din municipiu au fost implicați în activitățile cultural-artistice ale proiectului, evidențiindu-se la următoarele categorii:

Categoria Locul Nume, prenume
 MUZICĂ I Moșina Alexandra
I Paladii Arina
I Ișciuc Elena
II Ansamblul vocal Moldova (Pădure Iulia, Dodu Victoria, Cebotari Anastasia, Paladii Arina)
II Duet: Bucatari Alexandru, Pădure Iulia
III Sauca Daria
III Bardari Ecaterina
III Pădure Iulia
III Ivașcu Alexandrina
 DANS Trofeul național Studio Dance Maximum (Botezatu Ana, Jurchevici Olga, Gherasimciuc N., Corcodel Valentina, Cazmirciuc Anastasia, Terioșchina Elena, Dubițkaia Iaroslava, Rusu Cristina, Vrabii Maxim, Pascal Mihail, Pascal Alexandru, Dubițki Alexandru, Simac Anastasia, Anton Gabriela)

În perioada 27 – 30 octombrie 2016, la Festivalul internațional de dans și coregrafie ”Arlechin”, ediția a VIII-a, au fost invitați, în calitate de membri ai juriului, coregrafii Maxim Chiricenco și Iuliana Chiricenco (Studio Dance Maximum, Centrul de Creație a Copiilor Miron Blanc, Bălți).  Aceștia împreună cu organizatorii și ceilalți membri din juriu au înmânat premiile și trofeele etapei naționale a Concursului de dans și coregrafie ”Arlechin” 2016.

Pentru participanți, aceste vizite au constituit frumoase oportunități de manifestare, de cunoaștere, de socializare. Fiecare zi de concurs a  favorizat noi descoperiri, generând emoții și trăiri fervente. Iar excursiile, prin care au cunoscut farmecul mănăstirilor bucovinene și al diverselor monumente istorice, le-au consolidat dimensiunea civică și spiritul de apartenență la neam.

Apreciind eficiența parteneriatului Asociației Culturale ”Arlechin” (Botoșani, România) cu  DÎTS (Bălți, Republica Moldova), în anul 2017 Festivalul – Concurs de Interpretare şi Creaţie „Tinere Speranţe”  s-a extins, devenind un eveniment internațional, iar spațiul de desfășurare implicând ambele maluri ale Prutului (municipiile Botoșani și Bălți). Astfel, în luna martie 2017, în mun. Bălți a avut loc Festivalul Internațional ”Tinere Speranțe”, ediția I,  la care au participat colective artistice, interpreți, tineri talentați din Republica Moldova și România. Evenimentul a avut loc în incinta  Teatrului  Național ”Vasile Alecsandri” la care au participat  peste 1600 copii din RM (mun.Chișinău, Rîșcani, Glodeni, Drochia, Sîngerei) și România (Botoșani, Pașcani, Suceava), obținând următoarele locuri premiante:

Categoria Locul Nume, prenume
INTERPRETARE Trofeul Andreea Rață
I Parcalab Daria, Mîslinscaia Polina, Dubițkaia Iaroslava, Ansamblul Mugurașii, Guzun Stela, Moșina Alexandra, Lisin Anastasia, Ivașcu Alexandrina, Tina Popescu, Pavlova Anastasia, Axentiuc Ana, Trupa Clandestin

Duet: Gnatiuc Maxim, Crivceanschi Irina

Duet: Jmurco Mădălina, Graur Darius,

Ansamblu vocal: Iatenco Iulia, Paveliciuc Daria, Belic Anastasia

II Lîsi Victor, Mironaș Marcela, Cuder Sergiu, Condrațchii Taisia, Ivasiuc Elizaveta, Ciugureanu Andrei, Cinchivskaia Valeria, Pădure Iulia, Bardari Catea, Visterniceanu Bogdana-Bianca, Tverdohleb Ecaterina, Sauca Daria, Ignatenco Polina, Paladii Arina, Ansamblul Stop people, Duet Saxacord, Duet: Pasat Erica, Pasat Carina
III Duet: Daria Dumitrachie, Matei Dumitrachie, Smirnov Sofia, Lisin Ecaterina, Morari Valeria, Ciobanu Valeria, Țurcan Daniela, Capcelea Victoria, Șoimu Victoria, Pripa Bogdan, Grosu Raluca, Rotaru Valeria, Țaralunga Victoria, Borovețchi Cătălina, Păvăleanu Amelia, Mazurchevici Macrina, Smirnov Artiom
DANS Trofeul național ”Kiss” – Ansamblul de dansuri ”Elegance”, Chișinău
I ”Ромашковые Поля”, ”Hip-Hop”, ”Prince&Princess”, ”La bal”, ”Zi de sărbătoare”, ”Восток”, ”Горошины”, ”Рыжый”, ”Hora”, ”Цветы Жасмина”, ”Уличные танцы”, ”Kiss”, ”Cine joacă horele”
II ”Тилимилитрямдия”, ”Как теперь не веселится”, ”Princess”, ”Roxane”, ”Easy dance”, ”Hora din Moldova”, ”Street mix”, ”Girl bass the roll”, ”Испанский”, ”Emotion”
III ”Disco”, ”Wannabe”, ”Vlas de Vien”, ”Не пара”, ”Hip-Hop”, ”Crede în tine”, ”Street dance”
ARTE PLASTICE Trofeul Lungu Sabrina
I Ciuperca Iuliana, Macrii Alina, Coniuc Elexandrina, Vescu Ionela, Rîbaltovskaia Anna, Ivanicov Vadim,  Dîrzu Loreta, Filatov Andrei, Vusatîi Nichita, Ilievici Olesea, Sidenco Elizaveta
II Liascovschii David, Andronic Daniela, Bac Inetta, Dudnic Cristina, Ungureanu Cătălina, Cotoman Nicoleta, Țiglău Anastasia, Rotari Xenia, Garbaciuc Ana-Gabriela, Vlas Daniela, Hîmuraru Gabriela
III Burlac Irina, Bejan Felicia, Nebojenco Ana-Maria, Vasiloi Ecaterina, Vicol Valeria, Vlaicu Iulia, Vetreniuc Anastasia, Panțer Alexandra, Darii Iulia, Nicolăeș Lilia
TEATRU Trofeul Anecdota dramatizată ”Păcală și negustorul”
I ”Blestem”, ”Domovoi”, “Cărţile”
II ”Inspecțiune”, ”Rugăciunea mamei”, ”Doi câini”, “Felinarul-juniori”, “Ursul”, C/est ici ma maison”.
III ”Jurnalu unei adolescente”, ”Moștenitorii”
FOTO I Naconecinîi Dmitrii
II Dubițkaia Iaroslava
III Cerevatova Anastasia

Ediția a II-a a Festivalului- Concurs Internaţional de Interpretare şi Creaţie ”Tinere Speranţe”, se va desfășura în perioada 27 aprilie – 22 mai 2018.

Urmează noi provocări și noi descoperiri, zile pline de zâmbete, de energie, de Frumos!…

back to top